Kráľovná Tearlingu (Erika Johansenová)

28.01.2015 16:13

Kráľovná Terlingu

Autor: Erika Johansenová

Vydavateľstvo: YOLi (Ikar)

Séria: -

*** Obálka je naozaj krásna. Pôsobí na mňa neuveriteľne vznešene, priam kráľovsky. Ku knihe sa skutočne hodí.***

Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu IKAR. Knihu si môžete zakúpiť priamo TU.

Anotácia

V deň svojich devätnástych narodenín sa princezná Kelsea, vychovávaná vo vyhnanstve, vydá na nebezpečnú púť. Márnivá a sebecká kráľovná Elyssa je mŕtva a Kelsea musí zasadnúť na trón, ktorý jej právom patrí. Na dievča s nezvyčajnou jazvou a magickým náhrdelníkom však z každej strany striehnu nepriatelia. Urobia všetko pre to, aby zabránili jej korunovácii za vládkyňu Tearlingu. Neboja sa použiť ani najtemnejšiu mágiu. Hoci Kelsey koluje v žilách kráľovská krv, necíti sa ako vodkyňa. Nepozná svoj ľud a nevie nič o krutovláde svojej matky ani všetkých hrôzach, ktoré sa v krajine dejú.

Kelsea sa nepoddáva, no stačí jediný trúfalý čin následníčky trónu a kráľovstvo zasiahne nemilosrdná pomsta tyranskej vládkyne susedného Mortmesnu, červenej kráľovnej, obávanej čarodejnice. Až vtedy sa ukáže, komu môže Kelsea skutočne dôverovať. Mladá vládkyňa sa tak podrobí skúške ohňom, ktorá z nej spraví legendu... ak sa jej podarí ostať nažive.

Kniha ma zaujala najmä vďaka anotácii a veľmi, veľmi som si ju chcela prečítať. Ja totiž obľubujem kráľovskú tématiku. Všetko, čo súvisí s kráľovstvom, princeznami, či kráľovnami - to je pre mňa to pravé orechové :D. Zo začiatku sa dej vyvýjal pomaly. Trošku ma otravovalo, že princeznina cesta na hrad trvá tak neuveriteľne dlho (cca 100 strán po zaokrúhlení). Aj keď to bolo pretkané zaujímavým rozprávaním, vďaka ktorému sme sa mohli dozvedieť viac o princezninej matke, kráľovnej Elysse.

Príbeh obsahuje veľmi zaujímavý motív. Netradičné preliatie minulosti aj budúcnosti. To sa mi na knihe neuveriteľne páčilo! Skutočne zaujímavý nápad, vytvoriť v budúcnosti kráľovstvo.

Autorka poňala písanie netradičnejšou formou, ktorá sa mi veľmi zapáčila. Dejová línia síce miestami škrípala, nedalo sa to však povedať o vykreslení rôznych situácií. Autorka dokáže skutočne pekne vykresliť jednotlivé charaktery aj situácie, najviac sa mi však páčili opisy bojových situácií. Niektoré boli tak dobre napísané, že aj keď som sedela v autobuse, zdalo sa mi, že sa boj odohráva iba meter odo mňa, priamo pred mojimi očami. Za to si zaslúži moju chválu, aj uznanie! :)

                 Okrem toho, kniha bude aj sfilmovaná ♥ ►►►                                                                                   

 

Ako som už spomínala, autorka sa nebráni podrobným opisom, no nesilí to. Aj opisy scén, pri ktorých by ste sa napríkald zhnusene odvrátili, vás v tomto prípade zaujmú. Sú naozaj perfektne písané.

Na knihe obdivujem aj to, že tam nie je nič presladené, jednoducho hlavná hrdinka (konečne nejaká normálna - neverím, že som sa toho aj dožila) nerieši problémy s chalanmi, keď má na krku celé kráľovstvo. Konečne, konečne, jupí, jupí, konečne. Dočkala som sa hlavnej hrdinky, ktorej priorita nebude "zbaliť" najkrajšieho chalana, ktorý bude v knihe spomenutý. Práve naopak, Kelsea sa snažila byť príkladnou kráľovnou a už od prvej chvíle ako urobila svoje prvé závažné rozhodnutie som bola odhodlaná s napätím očakávať celý vývoj. Bola odvážna, ale nie príliš. Občas sa možno zdalo, že sa vrhá do nebezpečenstva bez premyslenia, no rozhodla sa bojovať za seba aj za krajinu, ktorá jej bola zverená. Obdivovala som ju za to.

Ako bonus bola Kelsea aj inteligentná. Naozaj inteligentná a keď spravila nejaké rozhodnutie, stála si za ním a nebála sa následkov, ktoré potom s hrdosťou znášala. Skutočne obdivuhodná a zaujímavá postava. Napriek tomu mi prekážalo, že bolo až veľakrát spomínané, aká je "obyčajná". Pretože podľa mňa obyčajná nebola.

Kniha ma emocionálne nezničila ani nepoložila. Netvrdím, že ma nezasiahla, no nie v takom rozmere ako som očakávala.

Nebolo to zlé čítanie. Podľa mňa knihy rozhodne sa prečítanie stojí. Aj keď má svoje chyby (po pravde, každý a všetko má chyby). Nie je to úplne najhoršia kniha, akú som za poslednú dobu čítala. Aj keď, uznávam, čítala som ju pomerne dlho. Recenzia je pomerne krátka, no myslím, že viac sa k tejto knihe písať ani neoplatí :D

A prejdime na hodnotenie....

3,5/5

... 75%   (Pripomínam, že percentuálne hodnotenie je nezávislé od toho bodového).

Kris :3