Polnočná dáma (Cassandra Clare)

06.09.2017 18:19

Polnočná dáma

Autor: Cassandra Clare
Vydavateľstvo: Slovart (2017)
Séria: Tajomná temnota

Za knihu ďakujem knižnému e-shopu www.preskoly.sk/. Knihu si môžete zakúpiť napríklad TU

Anotácia
Sedemnásťročná Emma Carstairsová nikdy nezabudne na deň, keď zomreli jej rodičia. Pred piatimi rokmi bola len bezbranné dievča a svetom zmietala vojna. Bytosti z temnoty dychtili po krviprelievaní a ich zasvätení nepriatelia Tieňolovci boli takmer vyhubení. No Emma stále neverí, že brutálna vražda jej rodičov bola predzvesťou Temnej vojny.

Teraz, po piatich rokoch, sa z Emmy stala bojovníčka, Tieňolovkyňa telom i duchom, najlepšia spomedzi svojich rovesníkov. No v srdci prechováva veľké tajomstvo - city k Julianovi Blackthornovi, k jej parabataiovi... city, ktoré prísne pravidlá Tieňolovcov výslovne zakazujú. V Dolnosvete spôsobí rozruch séria tajomných vrážd v Los Angeles. Mŕtve telá však majú niečo spoločné s mŕtvolami Emminých rodičov - ich pokožku zdobia zlovestné prastaré symboly. Emma chce zistiť viac, potrebuje vedieť, kto má na svedomí jej rodičov. Dokonca, aj keď tým uvalí do smrteľného nebezpečenstva Juliana. Emma stojí pred ťažkým rozhodnutím - či jej záleží viac na pomste, alebo na budúcnosti s Blackthornovcami.

Cassandra sa stala mojou obľúbenou autorkou hneď potom, čo som si prečítala Nástroje smrteľníkov, a následne aj Pekelné stroje. Tieňosvet ako taký je miesto, kam moja duša patrí (Keby som si mohla vybrať, bol by zo mňa určite Tieňolovec :D) a dlho som týmito príbehmi žila. Po skončení vojny so Sebastianom (tí, čo čítali Nástroje smrteľníkov, vedia...) sa Tieňosvet pomaly spamätával - v danej sérii sme sa stretli s dvoma vedľajšími postavami: Emmou a jej parabataiom Julianom, kde boli obaja pomerne mladí, a vystupovali len ako známi hlavných postáv. Tu však v novej sérii dostávajú svoj priestor - o niečo starší, silnejší a hlavne s väčšou túžbou po pomste.

Veľmi sa mi páčilo, aké dievča z Emmy vyrástlo. Bavilo ma sledovať jej správanie a pripomínať si ju z čias Nástrojov smrteľníkov, vidieť tie zmeny - autorka sa s jej charakterom naozaj vyhrala, to isté platí aj o Julianovi a ostatných.

Nečakala som, že ma bude vedieť niečím ešte prekvapiť, ale dej Polnočnej dámy bol skutočne niečím novým, a veľmi zaujímavým! Knihu som zhltla na posedenie - nemohla som si pomôcť. Hoci som miestami cítila, že by som knihou ešte viac žila pred pár rokmi, na čare jej to neubralo. Ako sme už od Cassandry zvyknutí - na konci knihy zvykne všetko krásne rozmotať... a zamotať ešte viac, to nebolo výnimkou ani v prípade tejto knihy. Veľmi, veľmi sa mi páčila celková zápletka a nové prostredia z Tieňosveta, ktoré nám ukazuje...

Zároveň motív zakázanej lásky medzi parabataimi je niečo, čo sa v jej predošlých knihách len veľmi slabo naznačilo, no tu sa tejto téme dostalo dostatok priestoru, a musím povedať, že hoci na milostné príbehy až tak nie som, v tejto knihe sa mi zápletka páčila.

Určite odporúčam všetkým milovníkom fantasy, Cassandra Clare je zaručená klasika! A ak sa vám páčili jej predchádzaujúce knihy, môžete si byť istí, že nebudete sklamaní ani tentoraz.