Tisíc chlapčenských bozkov (Tillie Cole)

07.06.2017 17:07

Tisíc chlapčenských bozkov

Predstavte si, že by ste si dostali úlohu zaznamenať si tisíc najkrajších bozkov, ktoré v živote dostanete, a uchovať si ich v sklenenej nádobe. Keď som na Vianoce dostala od kamarátky tiež sklenenú nádobu, v ktorej boli zrolované papieriky a na každý z nich som si mala napísať nejaké želanie, okamžite sa mi námet knihy zapáčil a rozhodla som sa po knihe siahnuť. A spravila som dobre, pretože to nebola hocijaká romantická kniha.

V príbehu sa stretávame s Poppy a Runem, príbeh môžeme pozorovať z oboch strán, nakoľko rozprávačmi sú obe postavy. Priznám sa, väčšinou bývam skeptická, ak sú v príbehu rozprávačmi obe hlavné postavy, zvyčajne to býva tak, že obaja vo vlastných kapitolách opisujú rovnakú situáciu, akurát každý zo svojho pohľadu, a to človeka rýchlo unudí. V tomto prípade to tak nebolo, obe postavy sú pre príbeh dôležité, a pri čítaní sa nebudete nudiť. Zoznámenie malej Poppy a Runeho (skloňuje sa to meno takto?:DD) sa mi zdalo ako veľmi zlatá situácia, ktorou autorka zaujímavo otvorila príbeh. Deti sú nevinné, ľahko sa skamarátia s hocikým, preto sa mi veľmi páčilo, že sa autorka rozhodla predstaviť nám postavy práve v detstve, aby sme mohli pozorovať ich vývoj až do súčasnosti (čo je na tínedžerské príbehy pomerne nezvyčajné) a naozaj je fajn pre zmenu vidieť niekoho, ako reaguje, keď je dieťaťom, a keď je tínedžerom. Vďaka tomu mali jej charaktery patričnú hĺbku a nejavia sa čitateľovi plytké. Jednoducho povedané, vžijete sa do nich a uveríte im.

V knihe sú príjemné situácie, ktoré vás rozosmejú, no nájdu sa aj časti, pri ktorých si skôr poplačete. Myslím, že autorka príbeh pekne vyvážila, má peknú myšlienku, nad ktorou sa dá dobre zamyslieť, príbeh vo vás ostane aj po dočítaní. Páči sa mi originalita, akou sa príbeh predstavil, takmer po všetkých stránkach. Ukázal nový pohľad na tínedžerskú lásku, veď tisíc bozkov nie je najmenšie číslo...

Knihu preto určite odporúčam prečítať všetkým milovníkom romantiky, mne osobne sa zapísala do podvedomia a splnila moje očakávania.

 
Za poskytnutie knihy ďakujem: Pre skoly.  Knihu si môžete zakúpiť napríklad TU