Všetko čo je slovenské je zlé?

18.03.2015 10:58

Všetko čo je slovenské je zlé?

Dnes som sa náhodne preklikala k jednému článku (áno, dám Vám naň odkaz), ktorý ma, svojim spôsobom, trošku urazil. Dáva nás, všetkých slovenských blogerov, do nie veľmi lichotivého svetla (pritom nie všetci sme rovnakí, to isto chápete). Rada by som sa preto vyjadrila aj k niektorým komentárom, ktoré padli k danému článku. Možno si poviete, že som "srab", keď sa nezapojím PRIAMO do spomínanej diskusie a píšem si svoj názor na môj BLOG. Ale akosi nezabúdajte, že tento blog je môj a preto mám právo svoj názor prezentovať IBA tu, pretože zapájať sa do "onej" spomínanej diskusie mi príde úplne, ale naozaj úplne zbytočné. Tak sa na to vrhnime.

Toto je ten slávny článok, o ktorom dnes budem toľko točiť.

Na Slovensku to majú autori ťažké. V tomto s autorom článku môžem úplne súhlasiť. Chápem, že presadiť sa na našom trhu nie je med lízať. Autori kníh pre obľúbenú kategóriu YA, ktorá je vlastne pre mladých, aj keď je tam slovíčko adult, no povedzme si rovno, že to čítajú hlavne teen. Taktiež mu tento názor neberiem. Podľa mňa je vo všeobecnosti ťažké presadiť sa v tomto žánri, pretože kníh je naozaj dosť. Autor článku (nazvem ho úctivo XY) napísal (citujem): Nikto seriózny sa ich dielam nevenuje, veď tínedžerská literatúra je brak, ktorý sa neoplatí čítať, nie to ešte vydávať. Jedinú šancu na nejaký feedback predstavuje pofidérna slovenská blogosféra. Keď už slovenskí autori niečo napíšu, a potom nedajbože uprosia vydavateľa, aby porozposielal nejaké recenzné výtlačky, alebo sami rozpošlú svoje vlastné autorské výtlačky, či si nakúpia knihy u vydavateľa a tie potom rozpošlú… no veď to je autorova povinnosť, ak chce, aby knihu nejaký bloger vôbec chytil do rúk. Že?
Ehm... takže má pocit, že nikto seriózny sa dielam slovenských YA autorov nevenuje. OK, zatiaľ mu rozumiem. Prečo však nižšie v článku už uráža slovenských blogerov, že na našu tvorbu nadávajú? Tak keď nadávajú, asi si danú knihu prečítali, nemyslíte? Čiže jej logicky venovali svoj čas. Toto mi do hlavy proste nepolezie...
Netvrdím, že ja slovenské YA nejako milujem. To nie je úplne pravda. No nemám pocit, že by som vopred na nejakú knihu nadávala predtým, akoby som ju naozaj aj otvorila. Alebo sa tu nájde niekto, kto ma v takejto situácii zažil (nedajbože ešte aj osobne)? Nie? Myslela som si.
Vraj na Slovensku na prste jednej ruky zrátame dobré recenzentky tejto kategórie. Dobre, tak milý pán XY, ja by som si ich recenzie rada prečítala! Prečo nám ich teda nepoviete menovite a nedáte nám na ich blogy link? Skutočne rada by som sa pozrela na tých max. 5 blogeriek, ktoré "stoja za to". Logicky teda predpokladám, že ja a môj blog "za to nestojíme". Zvláštne, že mám toľko pozitívnych ohlasov a že mi čitatelia môjho blogu píšu, aby som zverejňovala recenzie častejšie, že im pomáhajú zorientovať sa. No nie je Vám to podozrivé, keď ja vlastne stojím za veľké... ehm, ako sa pán XY nepriamo, podotýkam NEPRIAMO vyjadril.
Opäť citujem: Nuž… dobré ráno, slovenskí blogeri.Presne tak isto totiž dopadnú vaše veľdiela, ktoré po večeroch píšete. To, že ste ich dali prečítať kamošom, ktorí ich vychválili, že ste ich dali prečítať fellow-blogerom, ktorí to vychválili, nemá absolútne žiadnu výpovednú hodnotu.A viete prečo?Lebo oni vás prečítali len preto, že ste kamoši. A oni slovenských autorov čítať nebudú, lebo tí nevedia písať. A už vôbec nie fantasy a sci-fi. Veď to dokážu písať dobre a kvalitne len zahraniční autori. Kto sme my na malom Slovensku, že sa do niečoho podobného púšťame?
Naozaj sa Vám zdá, ale teraz úplne bez srandy, že by som aj ja osočovala slovenských autorov za ich tvorbu? Že by som ich priam urážala? Že by som nadávala, že všetko slovenské je zlé? Prepáčte, ale na toto si naozaj nespomínam. Ja som práveže vždy rada, keď vyjde nejaká kniha od nás, Slovákov. No a čo, že sa potom možno popálim a kniha sa mi nepáčila? Však to sa stane, preboha! Koľko ľudí, toľko chutí...
Vraj sa pri písaní recenzií uchytíme o jeden, dva body, ktoré omielame dookola. A vraj naše recenzie nemajú hlavu ani pätu. OK, uznávam, nepíšem najlepšie recenzie pod Slnkom, ale ani som nikdy netvrdila, že sú moje recenzie skvelé! Prečo nás, SK blogerov pán XY uráža takýmto spôsobom? Čo je zlé na tom, že sa uchytím nejakého bodu, ktorý sa mi v knihe nepáčil a potom ho možno viackrát spomeniem, ale v inom kontexte? A zdalo sa Vám niekedy, že by som JA MOJIMI RECENZIAMI AUTOROV urážala? Že by som sa do nich navážala alebo niečo podobné? Že by som niekedy povedala, že ich tvorba stojí za veľké... alebo že by som niekedy vypustila z úst, že by radšej slovenskí autori nemali písať? Pamätá sa niekto takúto situáciu?! Lebo ja si to NAOZAJ nepamätám. Asi mám krátkodobú pamäť, však? Lebo veď toto podľa pána XY robia všetci blogeri až na tých jeho, ehm. max 5 blogeriek, ktoré písať vedia a ktoré nám ani menom nespomenul. Ako si teda chce obhájiť svoj názor? Nič v zlom, ale fakt ma uráža, keď nás všetkých hádže do jedného vreca, úplne všetkých a pritom predpokladám, že moje recenzie v živote nečítal. Uznávam, niektoré moje recenzie naozaj za nič nestoja, veď dobre. Na druhej strane si myslím, že sa nájde aj zopár takých (najlepšie tých najnovších), ktoré sú celkom podarené.
A teraz by som rada prešla ku komentárom... Možno si poviete, že som sem nepridala odpovede pána XY na dotyčné komentáre. Nie, nepridala. Keď chcete, prečítajte si ich sami, k nim sa ja vyjadrovať nebudem.

Toto je prvý komentár na ktorý som natrafila a zaujal ma. Súhlasím maximálne (zlé poradie slov, všimla som si :D) so začiatkom komentára. A vraj nám, blogerom ide iba o tie recenzáky, že preto sa ulakomíme aj na knihy od Slovákov. Nechcem byť zlá, ale vôbec nemám pocit, že by som sa ulakomila na nejakú knihu iba preto, že ju dostanem ako recenzák ZADARMO. Príde mi potupné, niečo také o nás všetkých tvrdiť. Sorry. S týmto komentárom som sa stotožnila a súhlasím s ním.
Po prečítaní aspoň prvej 30 komentárov mi konečne došlo, o čo XY ide. Aspoň to predpokladám. Ku komentárom sa totiž vyjadrovala aj autorka SK kníh, pani Miroslava Varáčková, a nejakým spôsobom sme sa vlastne dostali k tomu, že niekto zo SK blogerov zrejme urazil (asi napísal negatívnu recenziu, aspoň tak som to pochopila) jej tvorbu. Ja osobne som od nej zatiaľ knihu nečítala, no po tejto búrlivej diskusii na to normálne mám chuť. A nie, nemyslím to v dobrom.
Jedna z vecí, v ktorých s pánom XY musím čiastočne súhlasiť je, že by sme ako blogeri nemuseli pýtať knihy od autorov, keď sa nám ich štýl písania nepáči. No, aj mne sa stalo, že si poviem dám mu druhú šancu a potom ma tá kniha prekvapí. Preto sa konkrétne k tomuto nechcem až tak vyjadrovať, pretože tu neviem zaujať jednotné stanovisko. 

Aha. Ďalší celkom zaujímavý komentár. Aj ja viem napísať pekne nepríjemnú recenziu aj keď som danú knihu dostala ako recenzný. Doteraz sa mi nestalo, že by so mnou vydavatelia spoluprácu prerušili (to bude asi tým, že nespolupracujem so Slovartom, čo?). Súhlasím s tým, že aj negatívna reklama je proste reklama a treba to tak aj brať. Jeden napíše negatívnu recenziu, iný možno knihu vychváli. Krása je v to, že každý sme iný a každý máme na knihu iný názor. No keď sa stane, že napr. 10 z 12 blogerov knihu nepochváli, tak asi problém nebude v blogeroch, nie? Neviem, či sa to týka aj knihy o ktorej je tu údajne reč, to je len môj názor xD
Nakoniec som sa rozhodla, že dávať sem viacero komentárov a vyjadrovať sa k nim abolútne nemá zmysel.
Ako by som túto diskusiu uzavrela? Pod tento článok Vám dávam aj Diskusné fórum, aby ste si aj vy mohli prezentovať svoj názor. Možno so mnou budete súhlasiť, možno ma mnohí za môj názor "zvozíte". V každom prípade som na Vaše komentáre viac než zvedavá.

Kris :3

 

Vyjadrite sa aj vy:

Urážanie blogerov

Sára | 18.03.2015

Ahoj Kris,
po prečítaní tvojho názoru mi proste nedalo neodpovedať. Myslím, že ty píšeš naozaj dobré recenzie (aspoň podľa tých posledných, čo som čítala) a autor toho článku asi hádže blogerov do jedného vreca :( Niektorí naozaj za nič nestoja, ale ty k nim podľa mňa rozhodne nepatríš! Čo sa týka toho nadávania na slovenských autorov, podľa mňa to niektorí blogeri majú zakorenené v sebe. Opäť však ide o malú čiastku a nemusel tým zahrnúť úplne všetkých blogerov. Niektorí sú tiež takí, čo si slovenskú tvorbu radi prečítajú. Vo väčšine s tebou súhlasím a myslím, že by si články na tému mala písať častejšie!

Pridať nový príspevok